2012. március 11., vasárnap

A nagyvilág zöld hírei - 8.hét

  • Tóra épített naperőmű
  • Drasztikusan csökkent a sarkvidéki jégtakaró
  • Feltámasztottak egy 31.000 éves virágot



Tóra épített naperőmű. Kísérleti jelleggel építettek naperőművet a Colignola tavon Toszkánában, amely annak ellenére, hogy kicsi, egy tucatnyi család energiaszükségletét képes biztosítani. A projektvezető Marco Rosa-Clot, a Firenzei Egyetem professzora elmondta, hogy ez a megoldás egyötöddel olcsóbb, mint egy azonos teljesítményű szárazföldre helyezett naperőmű, ezenkívül pedig nem csökkenti a földművelésre alkalmas területek számát sem. A napelemeket tutajszerű platformokon helyezték el, azokat pedig a tó fenekéhez rögzítették. Az egy méter magas elemek emellett képesek követni a Nap járását, ezáltal is több energiát tudnak átalakítani. Számítások alapján a napsütötte Szicíliában, ha a hasznosítható vízfelületnek csupán a 10 százalékát kihasználnák, annyi energiát nyerhetnének a Naptól, amennyivel 10 millió darab 100 wattos villanykörte világítana.

Drasztikusan csökkent a sarkvidéki jégtakaró. A szokatlanul meleg januári időjárási viszonyok következtében ismét erősen csökkent a jég mennyisége az Északi-sarkvidéken. Az 1979-től elindított mérések alapján a negyedik legalacsonyabb értékeket mutatták a jégtakaró területének méretét illetően. „Olyan területek váltak jégmentessé, amelyek az éves átlagot tekintve normális esetben jéggel borítottak. Így 2012 januárja illeszkedik az elmúlt évek teleinek sorába, amelyekben az északi sarkvidék jege egyre kisebbé vált" - mondta el Rüdiger Gerdes, a bremerhaveni Alfred Wegener Intézet tengerfizikusa. Még a Kara-tengerről is eltűnt helyenként a jég, ami rendkívül szokatlan az évnek ebben a szakaszában. Annak ellenére, hogy a közép-európai térségben fagyos időjárás uralkodott, az északi sarki területeken azonban magas hőmérsékleteket mértek. Az északi területek jégtakarója egy éven belül folyamatosan ingadozik és általában csak szeptemberben éri el legkisebb kiterjedését.

Feltámasztottak egy 31.000 éves virágot. Mindenki tudja, hogy a fagy képes konzerválni dolgokat, de a mostani eredménnyel valószínűleg rekordot állítottak be orosz kutatók. A szibériai hideg olyan jól tartósított egyes növényi részeket, hogy a tudósok laboratóriumi körülmények között képesek voltak újraéleszteni néhány növényt. A minták, amelyekkel Szvetlana Jasina, az Orosz Tudományos Akadémia kutatója és munkatársai dolgoztak, 38 méterrel a tartós fagy állapotában lévő föld felszíne alatt lévő üregekből származtak. Ezeket mintegy 31 ezer évvel ezelőtt valószínűleg földi mókusok ásták el, ezzel raktározva a táplálékot a későbbiekre. Az üregekben talált többféle növény közül a tudósok a Silene stenophylla nevű fajt választották ki, amely a habszegfűk nemzetségébe tartozik. A még éretlen termésekből embrionális szövetet vontak ki és a laborban palántákat neveltek belőlük. Később ezeket ültették el, majd az összehasonlítás kedvéért a faj ma élő példányaiból vett magokból is tenyésztettek növényeket. A kísérlet sikere rávilágít arra a tényre, hogy milyen nagy jelentőséggel bírnak a tartós fagy állapotában lévő talajterületek olyan élőlények megőrzésében, amelyeket régóta kihaltnak hittek.

Felhasznált források:
  • http://index.hu/tudomany/kornyezet/2012/02/24/tora_epult_naperomu_olaszorszagban/
  • http://hvg.hu/Tudomany/20120221_eszaki_sarki_jeg
  • http://index.hu/tudomany/2012/02/21/zsugorodik_az_eszaki-sarki_jeg/
  • http://index.hu/tudomany/2012/02/20/harmincezer_eves_viragot_hajtattak_ki_orosz_kutatok/
  • http://hvg.hu/Tudomany/20120220_harminezer_eves_novenyek
Képek jegyzéke:
  • http://www.mnnsz.hu/wp-content/uploads/2012/02/sh_0177.jpg
  • http://www.metropol.hu/images/2008/06/1214817600_north_pole.jpg
  • http://static8.origos.hu/i/0909/20090918gronland.jpg
  • http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/About/General/2012/2/21/1329812997728/Silene-stenophylla-006.jpg

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése